Tekijät ja yhteistyökumppanit



Suunnittelija: Mikko Tuononen, m.tuononen(at)kolumbus.fi, keskus(at)luomura.com
Pääsuunnittelija:  Ark. Pertti Toivari; pertti.toivari(at)elisanet.fi
Perustussuunnittelu: RI. Aimo Pakkala; aimo.pakkala(at)kolumbus.fi
Vastaava mestari: Veikko Jokela; Raktek Kukkia Oy jokela(at)raktekkukkia.inet.fi
LVI vastaava Pasi Lahnalahti; Pasin Putki Ky

Perustukset: Veikko Jokela/ Raktek Kukkia Oy jokela(at)raktekkukkia.inet.fi
Tulisijasuunnittelu: Ark. Heikki Hyytiäinen / Tulisydän Oy heikki.hyytiäinen(at)tulisydan.fi
Maalisuunnittelu ja punamullan keiton ohjaus: maalarimestari Kalevi Järvinen
Uunin, lieden ja muurin muuraus: Heikki Hyytiäinen/ Suomalaiset Tulisijat -Finnish Fireplaces ry, Muurausleiri.
Valaistusneuvonta: JP Silvan; Powerset Oy

Runko: Honkatalot www.honkatalot.fi
Savikattotiilet ja hengittävä aluskate: Wienerberger Oy Ab www.wienerberger.fi
Perustusharkot ja routasuojaukset (lecasora): Weber Oy Ab  www.e-weber.fi
Seinälevyt (ulkona Runkoleijona, sisällä Lämpöleijona): Suomen Kuitulevy Oy, www.suomenkuitulevy.fi
Tulisija- ja piipputiilet: Tiileri Tehtaat, www.tiileri.fi
Uuniluukut ja -pellit: Puulämpö Suomi Oy
Puuikkunat ja ulko-ovet: Puusepänliike Tamminen Oy www.sydanpuu.com
Ulkomaalitarvikkeet ja lattiaöljy: Sateenkaarivärit Oy   sateenkaariperinnetaito  
Ilmanvaihtokanavistot: Air Wise Oy www.airwise.fi
Vaipan selluvillaeristykset: Ikaalisten Sellueriste Oy
Karmitiivisteet ja väliseinäeristykset (pellavaeristeet): ISOLINA Oy www.isolina.com
Vesirännit, -kourut ja tikkaat: Orima-tuote Oy www.orima.fi
Sähkösuunnittelu ja –työt: Pispalan sähkö Oy
Ilmalämpöpumppu: Scanoffice www.scanoffice.fi
Käsittelemättömät sisäovet ja liimapuulevyt: Puukeskus Tampere www.puukeskus.fi
Paperitapetit makuuhuoneisiin: Pihlgren & Ritola www.tapettitalo.fi
Puukiuas saunaan: IKI-Kiuas Oy www.ikikiuas.com
Viherhuonekate (PC-monikerroslevyt ) ja liukuovet:  www.keraplast.fi